פורסם ב-

מהֵאָחְזוּת הנח”ל לשיעורי הפסנתר

ציור: שמואל כץ    

בסוף 1967, כמה שבועות אחרי תם מלחמת ששת הימים הוקמה אל מול חופי ימת ברדאוויל שבצפון חצי האי סיני האחזות נח”ל-ים. שנה לאחר מכן הוזמנה נעמי שמר לבקר בהאחזויות שהוקמו בצפון חצי האי. מפקד ההאחזות ערך לה סיור. בין היתר הפליגה בימת ברדאוויל, ביקרה בשטחי החקלאות, ספגה את הווי ההאחזות, והרושם הרב שנותר בה גרם לה להעלות את הכתב את שירה המפורסם “בְּהֵאָחְזוּת הַנַּחַ”ל בְּסִינַי”.  

כך נראו המזח והחיילים בהאחזות בעיניו של הצייר שמואל כץ ז”ל שביקר בה. הדגים המתוארים השיר הגיעו משם. שמואל כץ מוכר היום בין היתר בזכות העובדה שאייר את הספר “דירה להשכיר” שיצא לאור 3 שנים מאוחר יותר. הציור הופיע בעמוד השער של עתון “במחנה נח”ל” שיצא אז.

במסגרת פרויקט עיבודים גדול שהתחלתי לשיריה של נעמי שמר סיימתי ממש לאחרונה לעבד לפסנתר את שירה המקסים “בְּהֵאָחְזוּת הַנַּחַ”ל בְּסִינַי”. לגמרי במקרה, כעבוד כמה ימים נכנס אלי תלמידי היקר מ. אשר הראה לי את הציור, וגילה לי שהוא עצמו היה מפקד אותה הֵאָחְזוּת עליה כתבה נעמי שמר שיר ידוע. פגש אותה, ערך לה סיורים, צלה לעיניה דגים על גחלים, ממש כמו בשיר, והיה למעשה שותף פעיל בחוייות שהותירו עליה רושם כה עז. כאשר סיפרתי לו כי ממש עכשיו סיימתי לעבד את השיר הידוע הוא התרגש ואני לא פחות!