ניצוצות של גאונות

שרה גרייס

דייויד הלפגוט – סיפורו של פסנתרן מיוחד

יוני 2009. אני מקבל טלפון משני חברים טובים (שגם זכיתי להיות המורה שלהם) שמספרים לי בהתרגשות שעומד להגיע לארץ איש מיוחד במינו – דייויד הלפגוט.  דייויד הלפגוט הוא הפסנתרן (האמיתי!) של הסרט “ניצוצות” (1996) וחבריי רוצים להזמין אותי למופע שלו. נעניתי בשמחה.  הגענו למרכז ענב בתל אביב, האולם היה מלא עד אפס מקום. ישבנו בשורה הראשונה ממש מול הבמה. לאולם נכנס במחיאות כפיים איש שניתן היה להבחין מייד בתכונה מיוחדת מאד שלו. הוא הביט בקהל במבט קורן ומלא אהבה, ומשך כל הקונצרט, שבו ניגן ממיטב היצירות הרומנטיות היה בקשר עין עם הקהל. זה היה כאילו לא הסתפק רק בלנגן את המוסיקה עם האצבעות אלא ממש רצה לדבר אותה עם הקהל. הנגינה שלו היתה קולחת ומלאת אהבה. בסיום הקונצרט הקהל קם על רגליו והריע לו, ודייויד לא הסתפק רק במבטים וגם העניק חיבוק, לי, ולכל מעריץ שניגש אליו.

תחילתה של קריירה

דייוויד הלפגוט הוא פסנתרן אוסטרלי יהודי יליד מלבורן (1947) ובנם של ניצולי שואה. כבר משחר ילדותו נחשב הלפגוט ילד פלא מוסיקלי. בגיל עשר החל הלפגוט ללמוד בפרת’ אצל פרנק ארנט וזכה בתחרויות פסנתרנים צעירים. כשהגיע לגיל 14 קיבל הלפגוט מענק ללימודי מוזיקה בארצות הברית, אך אביו של דייויד הצעיר התנגד לנסיעה בגיל כה צעיר. בהיותו בן 17 החל ללמוד אצל המורה אליס קרארד (שהיתה תלמידתו של בלה ברטוק). בתקופת הלימודים איתה זכה בגמר תחרות ה-ABC האוסטרלית 6 פעמים. זמן קצר לאחר מכן זכה דייויד הלפגוט במלגת לימודים ב-” רויאל קולג’ ” בלונדון אצל הפסנתרן סריל סמית’.

בין אשפוז לבמות הקונצרטים

דייויד, ששאף לרצות את אביו שם לעצמו כמטרה לנגן את “היצירה הקשה ביותר שנכתבה לפסנתר”, כפי שכינה אותה אביו – הקונצ’רטו מס’ 3 של רחמנינוב. בתקופת הלימודים שלו התפתחו אצל דייויד הפרעות נפשיות סכיזואפקטיביות.בגיל 22 חזר לאוסטרליה והתחתן לראשונה עם קלר פפ, אשה מבוגרת ממנו ואם לארבעה ילדים אך הנישואים לא האריכו ימים.

התקוות הרבות שתולה בו אביו, הלחץ הרגשי והפיזי מצידו ותחושת החובה להצליח הביאו את דיוויד לשיא בתקופה זו. באותם ימים הגיע ליעד שהציב לעצמו זמן רב וניגן את היצירה הנכספת בקונצרט. בסיום הקונצרט התמוטט ומיד אושפז בבית חולים פסיכיאטרי בו אובחן רשמית כסובל מהפרעה סכיזואפקטיבית. הלפגוט החל טיפול פסיכיאטרי משולב של תרופות ונזעי חשמל.

תהילת הסרט “ניצוצות”

אשתו השניה של דייויד, גיליאן כתבה ספר המספר את סיפור חייו של דייויד החל מילדותו, המתאר את היחס הלא קל שקיבל מאביו ואת הקשיים הנפשיים שפיתח. בעקבות הספר, בשנת 1996 יצא לאקרנים הסרט “ניצוצות” בכיכובו של ג’פרי ראש בתפקיד דייויד המתאר את חייו ואת גאוניותו של דייויד וזכה להצלחה רבה. השחקן הראשי גם זכה בה בפרס אוסקר לשחקן הטוב ביותר. הסרט מתאר כיצד אביו מחנך את הנער לוותר על כל דבר אחר לטובת התפתחותו כפסנתרן. לצד גאוניותו של הלפגוט קיימת גם לא מעט מחלוקת וכמה מההקלטות שלו אף עוררו ביקורות שליליות מצד גדולי המבקרים. הלפגוט ממשיך גם כיום בהופעותיו בעיקר אוסטרליה אך גם ברחבי העולם.

מתוך הקונצ’רטו השלישי מאת רחמנינוב בניצוחה של שרה גרייס ויליאמס ותזמורת המטרופוליטן

 

תודות לאינה היקרה על ההשראה לכתיבת הפוסט

דייויד הלפגוט

שתפו: