סיפורו הטראגי של ילד פלא

ילד פלא

תחילת מסעו של ילד פלא

הפסנתרן אלכסיי סולטנוב נולד בטשקנט בשנת 1969 למשפחת מוסיקאים ומורים למוסיקה. אמו, נטליה פוגורלובה, היתה כנרת ואביו פייזול, היה צ’לן. כבר מגיל צעיר כונה “ילד פלא” כאשר כשרונו ניכר בו בצורה בולטת. בגיל 6 החל את לימודי הפסנתר שלו בטשקנט אצל המורה לפסנתר תמרה פופוביץ’. כעבור שנתיים, בגיל 8 כבר ביצע את הקונצ’רטו לפסנתר ברה מינור של מוצרט, ובעקבותיו גם קונצ’רטי נוספים.  משם המשיך בלימודיו אצל לב נאומוב בקונסרבטוריון של מוסקבה. בגיל 13 השתתף בתחרות בינלאומית למוסיקאים צעירים בפראג. במהלך שהותו של סולטנוב במוסקבה פגש לראשונה את דצ’ה אבלה, שהיתה בפגישתם הראשונה צ’לנית בת 16  והתאהב בה. בשנת 1991 נישאו השניים בטקסס.

מסע עולמי

סולטנוב זכה לפרסום הגדול הראשון שלו עם זכייתו בתחרות הפסנתר הבינלאומית  על שם ואןקלייבורן ב-11 ביוני, 1989, בהיותו בן 19. סולטנוב היה גם המתמודד הצעיר ביותר בתחרות אותה שנה. סולטנוב הפליא בוירטואוזיות הטכנית שלו ורמת הבשלות המוסיקלית שלו. מייד לאחר הזכיה הוזמן לתוכניות אירוח מובילות בארה”ב וזכה להערצה רבה. באוקטובר 1995 זכה אלכסיי הצעיר במקום השני בתחרות הפסנתרנים הבינלאומית ע”ש פרדריק שופן ובתואר “חביב הקהל”.

בשש השנים הבאות המשיך הפסנתרן לקצור הצלחות בקצב מסחרר מסביב לעולם. תחילה הופיע בקונצרטים ברחבי אוזבקיסטן, יוגוסלביה ואוקראינה, ולאחר מכן בארה”ב ובמדינות נוספות באירופה ובמזרח. במהלך מסע הקונצרטים העולמי הגדול שלו חבר לתזמורות גדולות כסולן, ביניהן תזמורת פילדלפיה, הפילהרמונית של רוצ’סטר, הפילהרמונית של יפן, תזמורת הקונצרטחבאו, הפילהרמונית המלכותית, הפילהרמונית של מוסקבה, הפילהרמונית של ורשה ותזמורות סימפוניות נוספות ורבות ברחבי העולם כולו.

ההחלטה שלא לוותר

בשנת 2001 לאחר מסע של הופעות חלה בשפעת. במהלך המחלה נפל עקב תחושת סחרחורת ונחבל בראשו. שבוע לאחר מכן פגש סולטנוב נוירולוג כאשר נוכח שהוא מתקשה לדבר. הבדיקות אליהן נשלח גילו קריש דם במוחו שגרם לאירוע מוחי. הרופאים שניתחו את הבדיקות איבחנו כי אותו ממצא אינו חדש והשפעתו באה לידי ביטוי רק כעת. תוך זמן קצר הועבר לחדר הניתוח. במהלך התקופה שלאחר הניתוח עבר סולטנוב תהליך שיקומי שבזכותו הצליח לנגן בידו הימנית בלבד. אשתו דצ’ה ליוותה אותו בתפקיד היד השמאלית. יחד החליטו להכין תוכניות לקונצרטים משותפים לשתי ידיים – איתם הופיעו בבתי אבות, בכנסיות ובבתי חולים. כל מי ששמע אותו בהופעותיו אותה העת הריע לו וקיבל השראה מהאומץ שלו להתעלות מעבר למגבלותיו ומהחלטתו לא לוותר לעצמו.

אך מחלתו של סולטנוב היתה עקשנית. בהיותו בן 35 ב-30 ביוני 2005 נפטר אלכסיי סולטנוב בשנתו לאחר מחלתו הממושכת. אני משתף איתכם את אחד הביצועים היפים ששמעתי אי פעם לקונצ’רטו השני של רחמנינוב.

מתוך הקונצ’רטו מס’ 2 של רחמנינוב – פרק ראשון – חלק ראשון